Zdravím Vás, přátelé!
Neznám nikoho, kdo by alespoň jednou během svého života neřešil problémy s akné.
Někdo má to štěstí, že má pleť bez chybičky (takových je ale pomálu), někdo se potýká s pupínky pouze v pubertě, a pro někoho (mě nevyjímaje) je to celoživotní problém, se kterým s větším či menším úspěchem bojujeme.
Nikdy jsem netrpěla opravdu silným cystickým akné, po kterém zůstávají jizvy a je nutno ho léčit dryáky typu Roaccutane. Ale i tak to nebyla a není žádná hitparáda. V pubertě jsem měla pupínky na obličeji, ve vlasech a na zádech. Po vyzkoušení všeho možného mi nakonec dermatoložka předepsala tehdy populární Diane 35, kterou jsem několik let užívala a měla pleť jako mimino. Bohužel jsem ale začala trpět nežádoucími účinky a proto jsem postupně vyzkoušela milion jiných alternativ. Ty již ale nikdy nepřinesly tak úžasný efekt na mou pleť, ale stále to bylo fajn.
Před pár lety jsem se rozhodla hormonální antikoncepci úplně vysadit. Kupodivu se má pleť nezbláznila ihned, tak jsem byla šťastná a naivně jsem si myslela, že tento problém mám již za sebou. Bohužel jsem loni musela začít užívat na doporučení lékaře různé léky, na které mé tělo zareagovala tím, že se vrátilo do časů puberty 😥. Podkožní boule se mě nyní netýkají pouze jednou měsíčně během naších "oblíbených" dnů, ale jsou téměř na denodenním pořádku.
No, nechci ale naříkat a radši Vám představím výběr svých aktuálních "zachránců", pomocí nichž držím své akné relativně pod kontrolou. Jde o přípravky určené k lokální péči, masky, přípravky na bázi kyselin a antiseptické mýdlo s aktivním stříbrem.
Začala bych těmi lokálními, vysoce koncentrovanými kousky, které jsou tak silné, že je opravdu aplikuji pouze na postižené místo, protože zdravou kůži vysušují a dráždí.
ORIGINS Super Spot Remover
Gelík na lokální použití na bázi kyseliny salicylové jsem si koupila na základě blogové masírky. Přiznávám bez mučení. Ale rozhodně nelituji. Je to pidi balení, stálo mě fakt pálku, ale vydrží neskutečně dlouho a krásně voní po hřebíčku. Gel nepálí (bohužel), nechává po zaschnutí průhledný film, který má tendenci se při dotyku sloupnout (takže nedoporučuji používat přes den, abyste nevypadaly jak malomocné), ale je fantastický hlavně v primární fázi, kdy se Vám dělá boule a tohle ji ještě má šanci utnout v zárodku. Jsem v polovině mé poslední třetí lahvičky a do budoucna si ho nejspíš nekoupím pouze proto, že v ČR není doszupný a nějak se mi nechce ho objednávat přes internet. Takže jsem hledala alternativu, která je lépe dostupná. Tedy, už o jedné vím (viz níže), ale ta zase tak dobře nevoní...hmm, dilema 😉. Podobný je sice také Anti-blemish Spot Treatment od Clinique, ale ten podle mě nebyl takhle extra účinný. Takže jo, je možné a vlastně vysoce pravděpodobné, že si tohodle pinďu od Origins koupím znova, až budu mít zase tu možnost.LIERAC Prescription kupováno zde
Toto je plnohodnotná náhrada za Mario Badescu Drying Lotion, který jsem kdysi měla a popravdě se mi ho již nechtělo složitě objednávat. Složením jsou si oba produkty podobné - obsahují shodně antiseptický calamine a kyselinu salicylovou, v Lieracu je ale zinek, zatímco Mario Badescu má v sobě síru. Jinak vzhledově jsou skoro identické. Je to vodička, ve které je na dně prášek a aplikace probíhá tak, že nesmíte tyto dvě fáze promíchat, naopak musíte aplikovat pouze tu spodní část ze dna (já nabírám na vatovou tyčinku) a postižené místo následně poťupkáte (doporučuji aplikovat pouze lokálně a ne nikde jinde, protože opravdu silně vysušuje). A v jakých situacích sahám po tomto konkrétním produktu? Znáte to, když se ráno probudíte a máte na obličeji již "uzrálý" pupínek, který je potřeba vymáčknout, ale zároveň nechcete jít s rozdrážděným, zarudlým a oteklým beďarem ven mezi lidi? Tak tohle Vám zaručeně pomůže! Bleskurychle to místečko vysuší a zklidní a pomůže Vám zamaskovat již spáchanou katastrofu.KIEHL'S Breakout Control Targeted Blemish Spot Treatment zde
Lokální péče od mé oblíbené značky Kiehl's, se kterou přišli na trh v letošním roce. Spolu s ní ještě Breakout Control Acne Treatment Facial Lotion, které by mělo být určeno na větší plochy akné. To jsem měla pouze ve velkém vzorku, velké balení bych nevyužila, protože se mi spíše na obličeji dělají jednotlivé podkožní boule.
Jde o krémík s obsahem 10% síry a vitamínem B3, který já osobně bohužel považuji ze všech dnes uvedených produktů za nejméně účinný. Možná je to tím, že potřebuji, aby produkt štípal a teprve pak mám pocit, že to něco dělá. Bohužel toto možná pomáhá rychleji dohojovat pupínky, které jsou již na ústupu, ale jinak nic speciálního. Spotřebuji ho, to ano. Ale rozhodně se ho nechystám koupit znovu.
URGO Filmogel Spots například zde
Moje náhrada za Origins. Pouze 2 ml, které má podle výrobce stačit na 150 použití - no nekupte to:-) Podlehla jsem opět masírce a vyzkoušela tuto metodu tekutého krytí, které podporuje vlhké hojení. Ačkoliv obsahuje kyselinu salicylovou, tak gel nepálí. Používám ho hlavně při tvorbě boulí, kdy stejně jako Origins často pomůže zánětlivý proces zastavit a pupínek tak prostě utne v zárodku. Gel podle výrobce vytvoří ochranný film, který by měl na pokožce vydržet až 6 hodin (to dokáže s přehledem) a přes něj je možno aplikovat make-up (to již není moc dobrý nápad, protože sebejemnější aplikace make-upu Vám tu gelovou vrstvičku dříve či později sloupne). Takže já osobně doporučuji použití na noc.
SAMPAAR Prodigal Pen v ČR seženete v síti Sephora
Tak tohle je super truper dezinfekce, která pomocí 8 esenciálních olejů (namátkou skořice, levandule, oregano, rozmarýn, hřebíček, aj.) doslova vypálí všechny bakterie a pomáhá tak urychlit hojení. Na mě osobně nezabírá v primární fázi tvorby pupínku, používám ho nejraději až po jeho vymáčknutí na následné vyčištění. Opět jde o miniaturní balení (6ml) s kuličkou, kterou produkt aplikujete na postižené místo. Kupovala jsem ho v nějaké promo akci v balení s dalšími dvěma produkty od Sampaar, ale určitě se k němu po dopotřebování zase vrátím. Zatím to ale vypadá na nekonečné balení. Mám ho již skoro rok a pořád nejsem na dně.
Masky, které u mě nejlépe zabírají na akné jsou v tomto článku uvedeny tři. V reále jich používám pět, ale o masce od Kypris a Problem Solver od May Lindstrom jsem nedávno psala tady a vážně se mi nechce znova opakovat.
ANTIPODES Aura Manuka Honey Treatment Mask kdekoliv online mimo ČR, třeba zde
Moje třetí balení této úžasně krémové masky, která nádherně a zajímavě voní po manuka medu. Primárně je popisována jako hydratační maska s douškou, že je díky svým antiseptickým účinkům vhodná především pro problematickou pleť. Pod to se mohu jen podepsat. Používám ji hlavně tehdy, když se má pleť zblázní plošně a já se snažím nasadit veškeré kalibry, abych ji uklidnila. Nanáší se v tenké vrstvě a smývá se po 15 minutách teplou vodou. Já osobně doporučuji důsledně dodržovat toto doporučení výrobce, protože jednou jsem si ji nechala působit celou noc (zasychá totiž do hladkého nelepivého filmu, tak nehrozí, že byste si zamazaly peřiny) a do rána jsem byla pěkně osypaná, místo aby byla pleť zklidněná. Nevím, jestli to bylo prostě pro mou kůži až moc, nebo maska měla více čas u "vytáhnout" to, co již bylo založeno, ale nešlo ještě vidět, nebo to byla jen náhoda... prostě už nechci riskovat a tuhle chybu už vícekrát neudělám. Opět, není to levný produkt, ale vydrží delší dobu a nehrozí, že byste ho spotřebovali třeba za 3 měsíce.AESOP Parsley Seed Cleansing Masque v ČR zde nebo taky na e-shopu Notino.cz
A zase další produkt, který mám snad již minimálně ve třetím balení a mohu směle prohlásit, že pokud bych si měla vybrat pouze jednu jílovou masku, byla by to bez debat tato! Kromě jílu obsahuje pupalkový, šípkový a petrželový olej, tedy z petrželových semínek. Také šťávu z aloe vera. Osobně tuto masku doporučuji používat pouze lokálně na postižená místa (přímo na pupínky) nebo místa s většími póry (T zóna a u mě i brada a hrana dolní čelisti). Nejčastěji ji ale opravdu používám pouze lokálně na pupínky přes noc, kdy buď urychlí proces a ráno je již pupínek tzv. "vyvrbený" a připravený na vyčištění, nebo místo naopak rychleji vyschne a ztratí se.
ELEMENTAL HERBOLOGY Facial Detox kdekoliv online mimo ČR, zde je k dispozici i mini verze
Další hluboce čistící antibakteriální jílová maska, která je doporučena k použití 1x týdně, pokud máte "normální" pleť, a 3x týdně při obtížích - tedy pokud máte pupínky, mastnou pleť a ucpané póry. Popravdě je hodně podobná masce od Aesop a snad i proto jsem si tuto nikdy nekoupila v plném balení. Fungují naprosto stejně! Petrželová maska má jen pro mě body navíc za sice malinko atypickou, ale přesto příjemnou vůni, a hlavně za snadnou dostupnost. Naopak miniaturu Facial Detox si kupuji pouze tehdy, když sháním na e-shopu Naturisimo.com něco jiného. To dělám sice pravidelně, minimálně jednou ročně, ale popravdě, když ji doma chvíli nemám, nijak zvlášť mi nechybí. Na druhou stranu ve srovnání s jinými jílovými maskami je stejně jako ta od Aesop těžký kalibr a proto jsou tyto dvě za mě zatím nejlepší čistící jílové masky, co znám.
Doplňkové produkty kromě lokální péče a masek používám tři.
ALPHA H Liquid Gold třeba zde
Opět produkt ze skupiny tzv. těžkých kalibrů. Jde o noční exfoliační sérum s obsahem 5% přírodní kyseliny glykolové. Takže takový jemný/pro někoho ale sakra silný chemický peeling. Používá se velmi jednoduše - na vyčištěnou pleť naneste produkt v tenké vrstvě pomocí vatového tamponku (jako tonikum) a dále neaplikujte další kroky péče (pokud chcete silnější efekt) nebo použijte noční krém (který účinek trochu zmírní). Opět kousek zakoupený na popud blogo masírky Caroline Hirons a od té doby mám již asi pátou flaštičku. Často jsou na e-shopech totiž různé akce, kdy můžete sehnat i menší cestovní balení nebo více kusů naráz za zvýhodněné ceny. Samotný produkt používám mimo léto jednou týdně nebo v případě akutní pohotovosti maximálně 2x týdně. Pokdu byste chtěli používat i v letních měsících, tak důsledně používejte SPF!!! Rozhodně nedoporučuji citlivkám a pokud koupi zvažujete, klidně se mi ozvěte a těm pražským nemám problém odlít trošičku na vyzkoušení, aby si mohli před zakoupením udělat skin test.MARIO BADESCU Glycolic Foaming Cleanser zde
Toto je pouze mini balení, které jsem spolu s tonikem ze stejné řady dostala na vyzkoušení od kamarádky, která mi doporučila vyzkoušet spíše cleansery na bázi kyselin, které bych mohla používat celý rok, protože prý nejsou tak silné. No já nevím, přijde mi to jako nesmysl a navíc tento produkt mě vůbec neuchvátil. Jde o řídký gel, který má takový chemický příčmuch, nepění a tak ho momentálně používám na druhé čištění ve chvíli, kdy mám pupínky. Po použití mi pleť nepřijde přímo vysušená, ale je taková vrzavá, což zrovna moc nemusím. Tento kousek mě nijak zvlášť neuchvátil, plné balení bych si nekoupila, od Maria Badescu mám radši jejich Drying Lotion nebo Facial Spray. Takže asi tak.
COR Silver Soap například zde
A jako poslední tady máme speciální mýdlo s obsahem nanostříbra od značky COR. Je to neskutečně drahé, nejdražší myýdlo mého života, ale taky neskutečně účinné. Naštěstí se dá koupit i 10gramová mini verze, která Vám na nějaký čas bude bohatě stačit (já ho mám tak odhadem na 2-3 roky). Výrobce uvádí, že mýdlo obsahuje i kyselinu hyaluronovou, no mě osobně při použití vysušuje jak pra..! A když já řeknu, že něco vysušuje, tak je to už super dryják! Tohle přesně ale potřebujete, pokud se Vám pupínky dělají i jinde, než na obličeji. Mně konkrétně občas na zádech ve větších plochách. Použití je snadné - mýdlo mezi prsty napěňte a pak na postižená místa aplikujte pouze tuto pěnu, kterou necháte podle návodu působit 2 minuty (já většinou ve vaně tak 5 minut). Efekt okamžitý a vůči pupínkům nemilosrdný. Na obličej ale nedoporučuji, možná bych to opatrně zkusila na nějaké fakt silné cystické akné, ale na pár běžných pupínků je to opravdu moc silná káva.
Tak toto byly dnes všechny mé aktuálně používané kousky proti akné.
Jaké jsou Vaše zaručené tipy proti pupínkům?
Používáte taky podobné produkty nebo zkoušíte i jiné metody? Vyzkoušel z Vás někdo i třeba nějaké přístroje, namátkou mě napadá třeba ten český Face-Up!?
Děkuji za Vaše komentáře a postřehy a budu se na Vás těšit zase příště!
se přiznám, že lokální péče nepoužívám. nikdy žádná neměla dostatečný účinek na to, abych měla trpělivost. takže je ani nekupuji. no a jinak? antipodes aura miluji, ale nové balení si koupím jen v akci nebo až se třeba bohatě vdám, čistý manuka med mi poslouží stejně, možná i líp. liquid gold jsem neměla ráda, vysušoval, dráždil a prostě mi to přišlo jako naprosto nedostatečné výkony, když to srovnám s cenou a vedlejšími účinky. stydím se, že jsem stále nevyzkoušela aesop parsley. ale na druhou stranu mám doma elemental herbology detox... a skoro vůbec ji nepoužívám. od té doby, co jsem si pořídila kyselinu salicylovou od bravura, tak prostě mi stačí jakákoliv jílová maska a je vždycky perfektní.
OdpovědětVymazatJe pravda, že teď jsem také nasadila úplně nejsilnější páky a když jsem se zamyslela, jedu hlavně po ose Kiehl's Apothecary ráno a večer, na noc k tomu přidávám od dva až tři dny jejich Nightly Refining Micro Peel a tak jednou za týden či dva si dám noc s Alpha H.
VymazatNasadila jsi mi brouka do hlavy s tím Manuka medem, asi podniknu útok na M&S, tam jsem ho tuším taky viděla. Jen se zeptám, jak dlouho ho necháváš na pleti působit? Nemůže nějak podráždit?
taky jsem měla svůj první manuka kdysi z M&S. jinak nechávám libovolně dlouho, nedráždí mě vůbec. myslím, že jsem ho měla už třeba i dvě hodiny a nejspíš i víc na obličeji. i když myslím, že dráždit může, hlavně pokud jsi třeba alergická nebo citlivější na včely. chce to asi vyzkoušet. a kdyby to nebylo dobrý, tak manuka můžeš vždycky snist.
Vymazat